narzędzia grafika

Dobieranie Kolorów do Strony Internetowej

Jak postrzegamy kolory?

Każde oko odbiera inny zakres barw choć tradycyjnie jest on zawarty w określonym przedziale, specyficznym dla człowieka. Na podstawie badań przyjęto że to osobniki żeńskie rozpoznają najwięcej kolorów. W przyrodzie to zazwyczaj samiec jest barwny, a samica posiada uboższą skalę ubarwienia – to samiec swoim kolorowym ubarwieniem usiłuje przekonać partnerkę że jest zdrowy i silny.  U ludzi jest wprost przeciwnie, wyzywające kolory noszą zwykle kobiety, choć w ostatnich latach ten trend się odwraca. Czy to oznacza że nasze upodobania biologiczne, zakorzenione przez lata, ulegają zmianom? Być może, postaram się zgłębić temat upodobań kolorów na łamach bugslife.

Umiejętność postrzegania kolorów można wytrenować jak każdą inną, potrzeba do tego odpowiedniego treningu i wielu godzin praktyki. Dobieranie kolorów do projektów graficznych to jeden z pierwszych etapów projektowania, zatem warto wiedzieć które kolory można ze sobą zestawić, a których nie należy.

Dlaczego spójne kolory w witrynie są kluczowym elementem w jej odbiorze?

Odbiór witryny zawierającej stonowane barwy i harmonię barwną jest idealny. Wtedy można spokojnie skupić się na treści. Oczywiście najważniejsze elementy, typu przyciski wezwania do działania (CTA) powinny być wyróżnione ale nie w sposób nachalny i krzykliwy. Piękne zdjęcia czy obrazy z nadmiarem kolorów również nie są wskazane, z uwagi na ograniczenia percepcyjne naszych mózgów. Im bardziej skomplikowana i nasycona detalami grafika, tym mniejsza szansa że zostanie zauważone jej otoczenie.

Jak dobierać kolory do witryny internetowej?

Kolory witryny powinny być tłem koncepcji kolorystycznej logotypu. Dobrze zaprojektowana witryna, jest spójna w każdym obszarze, również sferze kolorów. Wyczucie barw to inna kwestia, niektórzy mają talent, a inni muszą się tego nauczyć. Aktualnie w sieci są tysiące narzędzi służących do określania kolorów, zawierające schemat koła barw i propozycje kolorów komplementarnych ale zanim skupimy się na pomocach dydaktycznych i technologicznych, jest jeszcze jedna bardzo istotna kwestia, mianowicie ustalenie czy logotyp który otrzymaliśmy, na podstawie którego będziemy projektować witrynę, jest w przestrzeni barwnej CMYK,  RGB  lub innej.

Jest to kluczowy element, ponieważ może się okazać że odbiorca nie będzie zadowolony z tego co widzi na ekranie w porównaniu do wydruku. Przestrzeń barwna dla grafiki komputerowej, wyświetlanej na ekranie to RGB. Wszystkie inne przestrzenie barwne są do niej konwertowane, podczas wyświetlania na twoim ekranie. Jeśli odbiorca nie jest zadowolony, powinieneś użyć takich kolorów, które jak najbardziej odzwierciedlą kolory po wydrukowaniu aby zachować balans. Czasem ten proces bywa mozolny ale naprawdę jest wart poświęcenia czasu. Dodatkowym aspektem który działa na niekorzyść projektującego, jest fakt że każda karta graficzna, oprogramowanie, czy monitor wpływa inaczej na odbiór kolorów. Są oczywiście standardy, których zachowanie jest niezmienne ale warto o tym pamiętać, zwłaszcza w przypadku wymagających odbiorców. Inaczej podejdziesz do tego gdy na początku powstanie konieczność stworzenia logotypu i przyjdzie ci zająć się kompletną identyfikacją wizualną dla twojego odbiorcy.

Mając już jasno określone kolory RGB logotypu możemy zacząć określać barwy do witryny. Na podstawie własnych doświadczeń ustaliłem że kolor wiodący w logotypie, nie powinien stanowić koloru wiodącego witryny. Wiodącego, to jest takiego, który będzie przeważał w całym projekcie. Ja często stosuję triangulację na kole barw, rzadziej kwadrat czy heksagon. Polega to na tym, że określam na kole barw kolor wiodący który staje się wierzchołkiem trójkąta równoramiennego, wyprowadzam jego ramiona i punkty które stanowią jego wierzchołki stanowią dwa kolory które określę jako wiodące w witrynie, z pominięciem tego który dominuje w logo.

triangulacja na kole barw
W taki sposób dobieram kolory wiodące dla witryny

Następnie wydobywam te kolory w postaci hexadecymalnej, interpretowanej przez przeglądarki internetowe i używam bardzo ciekawego narzędzia które określi mi, jakie są kolory przyjazne dla tych dwóch które wybrałem. W jaki sposób to robię? Używam do tego celu colors.co Najprostszego i najbardziej przyjaznego narzędzia jakie udało mi się znaleźć w ciągu ostatnich kliku lat. Oczywiście można całkowicie oprzeć logotyp i kolory witryny w oparciu o wygenerowany losowo schemat ale bez kontroli, nie otrzymamy pozytywnych efektów końcowych. Na tę chwilę, to wszystko. Jeśli chcecie Abym uzupełnił treść o dodatkowe informacje, zapraszam do komentowania. Bardzo proszę również o ocenę artykułu.

 

Rate this post

Leave a Comment