Grafika użytkowa

Grafika Użytkowa

Do czego wykorzystywana jest grafika użytkowa?

Grafiki użytkowej, komercyjnej, na pewnych etapach życia, potrzebuje każdy. Od zaproszeń na okoliczności typu urodziny dziecka, poprzez etykiety i opakowania aż do diagramów, wzorów do wycinania na ploterach czy szablonów. Grafika użytkowa w zależności od użyteczności dzieli się na:

Co to jest grafika rastrowa?

Grafika rastrowa składa się najczęściej z kropek (rastrów) które ułożone obok siebie przedstawiają obraz. Dzięki takiemu ułożeniu, drukarka wypełnia każdą kropkę zadanym kolorem, podczas procesów drukarskich. Gęstość kropek uzależniona jest od standardowego współczynnika dpi z ang. dots per inch, czyli ilości kropek w calu kwadratowym. Grafika rastrowa jest używana w każdej gałęzi przemysłu do produkcji ulotek, banerów reklamowych billboardów. W produkcji grafik rastrowych bardzo często wykorzystuje się fotografie które w bezstratnym formacie RAW można wywołać do plików bmp, png, jpg, gif i innych popularnych formatów.

Poniżej kilka banerów rastrowych które wykonałem na potrzeby różnych podmiotów.

baner facebook
Na okoliczność sylwestrową zostałem poproszony o ten baner. Mam nadzieje że Daniel Craig się nie obrazi.
dywan w salonie
Wizualizacja finezyjnych dywanów wycinanych na CNC
mockup szablonów ściennych
Tutaj rastrowy mockup, przedstawiający obrazy ścienne z plexy

Co to jest Mockup?

Mockup to po prostu szablon w którym można dynamicznie podmieniać elementy aby możliwym było szybkie wizualizowanie projektu. Na przestrzeni lat przygotowywałem najprzeróżniejsze mockupy, od książek do opakowań na chemię budowlaną.  Poniżej przykład kilku mockupów, z różnych źródeł ale wykorzystanych do moich potrzeb. Przygotowywałem szablony zarówno rastrowe jak i wektorowe.

mockup książki, oprawa miękka mockup katalogu, szyte

mockup książki fantasy

mockup rollup
mockup rollup

Co to jest grafika wektorowa?

Grafika wektorowa jest to taki rodzaj grafiki, który jest opisany za pomocą współrzędnych punktów – linii, krzywych  i kształtów czyli wektorów posiadających swoją wartość, kierunek i zwrot. Punkty z których wyprowadzane są wektory nazywane są węzłami. Grafiką wektorową posługujemy się w płaszczyznach x i y, a projektowanie przypomina czasem rysunki ze szkolnej geometrii. W grafice wektorowej mamy pewne ograniczenia co do rozkładu cieni oraz gładkich gradientów ale mimo to projekty przygotowane wektorowo nie mają ograniczeń w jakości podczas skalowania. Oczywiście wykluczam tutaj przypadek gdzie ktoś celowo umieścił np. rastrową mapę bitową w projekcie wektorowym. Dodatkowym atutem projektów wektorowych jest możliwość interpretowania linii i krzywych poprzez maszyny tnące takie jak plotery i maszyny CNC, oczywiście mam tutaj na myśli projekty 2 wymiarowe. W projektach wektorowych możemy również eksperymentować z nakładaniem różnych warstw farby, lakierowaniem, naświetlaniem, piaskowaniem a nawet pozłacaniem określonych elementów projektu. Dodatkowo grafikę wektorową możemy zapisać do formatu SVG z ang. Scalable Vector Graphics, co za pomocą kodu html i css pozwala nam na manipulowanie grafiką, a nawet animowanie jej.

Poniżej kilka przykładów realizowanych przeze mnie, projektów wektorowych.

wektorowy szablon etykiet
Na chiński wektorowy szablon, zostały naniesione projekty etykiet.

 

wektorowe elementy graficzne na stronę internetową
Kilka funkcji matematycznych odrysowanych w wektorach przy użyciu VBA
Projekt opakowania wektorowego naniesiony na wzornik
Przykładowe opakowanie wykonane w wektorach.

 

ilustracja kasku rowerowego
Wektorowa ilustracja kasku rowerowego

Do czego stosuje się grafikę 3d?

Grafika 3d ma szereg zastosowań w architektonice, projektowaniu pod wycinarki CNC oraz drukarki 3d oraz we wszelkich wizualizacjach w których można przedstawić trójwymiarowy przekrój obiektu. Zaawansowane techniki renderowania mogą dostarczyć nam fotorealistycznych wizualizacji wnętrz.

Tworzenie grafiki 3D zawsze rozpoczyna się od doboru sceny na której zostaną umieszczone modele. Później mamy etap modelowania w którym tworzymy modele, bądź uzupełniamy scenę modelami 3D. Następnie na to wszystko nakładamy tekstury i ostatecznie przeprowadzamy rendering.

Poniżej przykład ostatniego projektu gdzie połączyłem grafikę 3d z grafiką rastrową i przygotowałem wizualizację podświetlanego kasetonu do użytku na stronie www.

wizualizacja kasetonu
Na ilustracji wizualizacja podświetlanego. Baza wykonana jako grafika 3d, wyrenderowana do pliku jpg, następnie wyeksportowana do rastrowej obróbki.

Studioejvi.eu ->